Kwietniowa odsłona, reaktywowanych Wieczorów Grajnatowych przyniesie kolejny świetny koncert. Tym razem na scenie w kawiarni Sztygarówka pojawi się „Pudełko Zapałek”.

Michał Żuczkowski- gitary, śpiew, teksty,  muzyka, oraz Tomasz Klukojć- saksofon, śpiew, muzyka. To skład tworzący Pudełko Zapałek.

 To duet specyficzny – dwa męskie głosy, gitara barytonowa, saksofon i poezja. Grają ze sobą, nagrywają i koncertują już ponad 20 lat. Jak można się domyślić, dzięki temu też znają się do szpiku kości. W dolnośląskich miasteczkach gdzieś między wersami rzeczywistości powstają kolejne piosenki, z którymi od czasu do czasu „w Polskę idą”, by przekazać kawałek swojego świata publiczności.

Ich twórczość to przede wszystkim słowa – ubrane w muzykę – ulotne, zabawne, ciężkie, lżejsze, a przede wszystkim ważne. Oprócz muzyki do autorskich tekstów tworzą również muzykę do wierszy poetów – Rafała Wojaczka, Edwarda Stachury, Kazimierza Wierzyńskiego, Leopolda Staffa, Bolesława Leśmiana, Andrzeja Bursy, Josepha von Eichendorff’a, czy zaprzyjaźnionego z nami poety Adama Bąkowskiego, który napisał kilka tekstów specjalnie dla duetu.

Przez ten długi czas zjeździli już większość festiwali poetyckich w Polsce, zdobywając nagrody i wyróżnienia (w ostatnim czasie – finałowa dziesiątka festiwalu OFPA 2020 w Rybniku, udział w finale 55. Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, wyróżnienia na Festiwalu im. Jonasza Kofty Moja Wolności 2021 i Festiwalu Kryształowy Kamerton 2021 w Warszawie, Wyróżnienie ufundowane przez Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu – OPPA 2022).

Od stycznia 2017 roku do rozpoczęcia pandemii cyklicznie występowali w autorskiej audycji redaktora Leszka Kopcia „Muzyczna Cyganeria”, w Polskim Radiu Wrocław, gdzie komponowali i na żywo wykonywali piosenki do pomysłów nadesłanych przez słuchaczy.

Od 2023 roku dla Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy tworzą cykl koncertów, z których każdy poświęcony jest tylko jednemu poecie. Do tej pory zagrali programy poświęcone Edwardowi Stachurze, Stanisławowi Grochowiakowi i Rafałowi Wojaczkowi.

Od 2022 roku na serwisach streamingowych jest dostępna ich płyta koncertowa „15 minut przerwy”.

18 kwietnia, godz. 18:00, wstęp: 10 zł – Kawiarnia Sztygarówka w Starej Kopalni