Zapraszamy Państwa do odwiedzenia Wałbrzycha. Miasta leżącego na Dolnym Śląsku, u stóp rozpościerających się wokół przepięknych Gór Wałbrzyskich, niemal w sercu Sudetów Środkowych. Zadziwiającego, ciekawego, trochę tajemniczego, zdecydowanie urokliwego i bardzo zielonego, z fascynującymi zabytkami światowej klasy.

Niegdyś potężny ośrodek przemysłu ciężkiego, znany głównie z licznie i prężnie działających tu kopalń węgla kamiennego i fabryk porcelany, po których nadal można odnaleźć wiele interesujących śladów.

Dziś, Wałbrzych to drugie co do wielkości miasto Dolnego Śląska – siedziba powiatu wałbrzyskiego, który liczy sobie około 100 tys mieszkańców. W stolicy regionu wałbrzyskiego znajduje się kilka uczelni wyższych, prężnie rozwija się strefa usług, kultury, handlu i biznesu, a rolę przemysłu ciężkiego z powodzeniem zastąpiono dobrze prosperującą strefą ekonomiczną, gdzie w swoje zakłady zainwestowały tak znane marki jak Toyota, Cersanit czy Ronal.

Przyjeżdżającym do Wałbrzycha wzrok przykuwa liczna zieleń i okoliczne góry z dominującą nad miastem kopułą – Chełmca (851 m n.p. m) oraz nieco schowanej wśród wzniesień Borowej (854 m n.p.m) i nieco dalej Trójgarbu (778 m n.p.m.) – popularnych wśród turystów szczytów Gór Wałbrzyskich.

Wszechobecna zieleń, która stanowi ponad połowę miejskiej powierzchni, liczne miejskie parki oraz bliskość lasów stanowi dla mieszkańców i odwiedzających idealne warunki do uprawiania przeróżnych rekreacji, turystyki i sportu. Szczególnie raj dla siebie znajdą tutaj amatorzy biegania, piechurzy i rowerzyści. W realizowaniu swoich pasji pomaga im gęsta sieć dobrze wyznakowanych szlaków turystycznych i atrakcyjnych ścieżek spacerowych, uzupełniona o 170 km szlaków rowerowych wiodących przez najciekawsze miejsca Wałbrzycha.

Jedyne w swoim rodzaju zabytki na skalę kraju – Zamek Książ, Palmiarnia, Stara Kopalnia, Muzeum Porcelany, a także liczne wybitne punkty widokowe na okolicznych szczytach, świetna baza pod obozy sportowe w największym kompleksie sportowo – rekreacyjnym Aqua Zdrój – sprawiają że miasto staje się coraz bardziej popularne wśród turystów z Polski i zza granicy. Pomaga w tym również bliskość uzdrowisk – Szczawna i Jedliny Zdrój.

Po rewitalizacji i odrodzeniu się miasta z pokopalnianej zapaści, przez wielu przyjezdnych odkrywane jest na nowo, wzbudzając zachwyt. Coraz częściej staje się areną ważnych zawodów sportowych, wydarzeń kulturalnych i konferencji. Dzięki swoim urokliwym zakątkom i nieodkrytym tajemnicom jest uwielbiane przez filmowców.

To nie wszystkie atrakcje, które skrywa w sobie Wałbrzych. Największe miasto Aglomeracji Wałbrzyskiej jest świetnym miejscem wypadowym w wiele różnorodnych okolicznych atrakcji.

Do godziny drogi samochodem od Wałbrzycha można odwiedzić wiele fantastycznych obiektów i miejsc, którymi szczyci się Dolny Śląsk.

 

DO ZOBACZENIA W WAŁBRZYCHU!