Europejskie Dni Archeologii w Starej Kopalni w Wałbrzychu! 14 i 15 czerwca przewidziano wiele atrakcji, a z tej okazji wałbrzyską kopalnią odwiedzą… rycerze. Zapowiada się bardzo ciekawie.

Pierwszy dzień – piątek przewidziano specjalne zajęcia dla szkół. Poniżej harmonogram.

14 czerwca (piątek)
 Skarby przodków-czyli co też ludzie ukrywali? Każdy skarb to niezwykła ludzka historia. Opowiemy Wam o tym, dlaczego ludzie ukrywali depozyty i jak to robili? Czy każdy skarb zawiera kosztowności? Jakie są najcenniejsze odnalezione skarby na świecie i w Polsce? Co kryją wałbrzyskie góry i podziemia? Czy można samodzielnie poszukiwać skarbów?
 Godzina: 10.00-11.30 oraz 12.00-13.30 

**Grupa wiekowa: V-VIII klasa  Zapisy: TAK

 Jak garnki dawniej robiono? Garnek to podstawowe naczynie w każdym domu, w którym gotujemy i przechowujemy różne potrawy. Współczesne garnki różnią się jednak od najstarszych naczyń. Dawniej garnki lepiono ręcznie z gliny, ozdabiano, a następnie wypalano w ognisku. Podczas naszych warsztatów dzieci same będą mogły spróbować swoich sił i wykonać własne gliniane naczynie i je ozdobić. Lepienie z gliny rozwija kreatywność i pobudza wyobraźnię.
Godzina: 10-12.00 oraz 13.00-14.30 

Grupa wiekowa: I-V klasa  Zapisy: TAK
Miejsce warsztatów: Centrum Ceramiki Unikatowej Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA

Zapisz się już teraz! 

zwiedzanie@starakopalnia.pl, edukacja@starakopalnia.pl lub tel.74 667 09 12

„Z archeologią za pan brat”

Co to jest archeologia? Kim jest archeolog i na czym polega jego praca? Co można odkryć w okolicach Wałbrzycha? Jak wyglądają wykopaliska archeologiczne?
Na te oraz na inne pytania dotyczące archeologii i zawodu archeologia opowie Państwu archeolog ze Starej Kopalni. Nie zabraknie także ciekawostek archeologicznych z samego Wałbrzycha.  Wykład z kuratorskim oprowadzaniem po wystawie „Przetrwały ukryte w ziemi-skarb groszy praskich i zabytki archeologiczne”
Godz.17.00 Wstęp wolny. Nie ma zapisów.

Dołącz do nas w podróż przez historię! Odkryj tajemnice dawnych cywilizacji i poznaj fascynujący świat archeologii! 

W sobotę 15 czerwca Stara Kopalnia przygotowała piknik archeologiczny z rycerzami dla całych rodzin. Wiele będzie się działo na placu przed kawiarnią Sztygarówka.

15 czerwca (sobota) 11.00-16.00

 „Zostań archeologiem” – dla wszystkich ciekawskich odkrywców! Przyjdź i poznaj tajemnice pracy archeologa – jakie narzędzia się używa do odkrywania zapomnianych skarbów przeszłości? Czym są niwelator, łata, czy też papier milimetrowy? Pozwól nam wprowadzić Cię w świat wykopalisk archeologicznych, gdzie nawet najmłodsi będą mogli zobaczyć autentyczne zabytki historyczne i dotknąć ich własnymi rękami.

Niech rozpocznie się walka!” –  epickie pokazy walk rycerskich! Bractwo Rycerskie z zamku Grodno przygotowało widowiskowe starcia rycerskie w oryginalnych, historycznych strojach oraz z rekonstruowaną bronią.

Będzie okazja, aby przenieść się w czasie i poczuć ducha średniowiecznego rycerstwa! Pokazy odbędą się o godzinie 12.00 oraz o 14.00.

„Damą być – czyli średniowieczny pokaz mody” – Czas na świat średniowiecznej elegancji!

Bractwo Rycerskie z zamku Grodno zabierze w podróż po modzie damskiej minionych wieków. Poznamy tajemnice ubiorów, noszonych przez kobiety w średniowieczu – co noszono, jak się strojono, z czego wykonywano te unikatowe ubrania. Warto przyjrzeć się temu wszystkiemu bliżej o godzinie 13.00 oraz o 15.00!

„Jak dawniej pisano? Czyli średniowieczne scriptorium”

Odkryj tajniki pisania piórem i tuszem, poznaj średniowieczne techniki kaligrafii i spróbuj własnej siły w pisaniu choćby swojego imienia. Warsztaty przygotowane przez członków Bractwa Zamku Grodno czekają na Ciebie od godziny 11.00 do 16.00.

„Nie święci garnki lepią, czyli garncarstwo średniowieczne”. Zanurz się w świecie średniowiecznego garncarstwa – poznaj tajemnice lepienia garnków, oglądaj pokazy technik garncarskich i spróbuj własnych sił na kole garncarskim.

Warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych dostępne od godziny 11.00 do 16.00.

 „Strzelanie z łuku”. Przenieś się w czasach, gdy polowanie na dziczyznę było codziennością – naucz się strzelać z łuku pod czujnym okiem doświadczonego instruktora. Zapraszamy od godziny 11.00 do 16.00,

Dołącz do naszej podróży przez historię i kulturę średniowiecznej Europy podczas Europejskich Dni Archeologii! 

Wszystko w Starej Kopalni w Wałbrzychu!

Wstęp bezpłatny!