„Dotknąć Nieba” to kolejna koncertowa propozycja od wałbrzyskiej Filharmonii Sudeckiej. Początek w piątek o godzinie 19:00.

Wykonawcy najbliższego koncertu będą się starali „dotknąć nieba”, wykonując jedno z najważniejszych dzieł muzyki dwudziestego wieku – III Symfonię „Pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego.

Przypominamy wypowiedź Adriana Thomasa, biografa kompozytora: ,,W III Symfonii Górecki dokonał syntezy całego wachlarza swych technik i impulsów twórczych, komponując jedno z najwybitniejszych i najbardziej indywidualnych dzieł XX wieku.” Jednakże droga III Symfonii do tak niespotykanej dotąd popularności w muzyce klasycznej była długa. Skomponowana przez Góreckiego w 1976 roku, prawykonana w Royan w kwietniu 1977 roku, a następnie podczas Warszawskiej Jesieni, 25 września 1977 roku, natrafiła na szereg nieprzychylnych recenzji i na wiele lat uległa zapomnieniu. Jednak już w 1995 roku brytyjski miesięcznik „Gramophone” pisał: „III Symfonia zawdzięcza swój sukces przede wszystkim czterem żywotnym walorom: emocjonalnej bezpośredniości, nieustającej melodycznej atrakcyjności, strategicznemu wykorzystaniu pięknego głosu oraz dokumentalnej sile tematyki dzieła”. Tematyka III Symfonii długo dojrzewała w wyobraźni Henryka Mikołaja Góreckiego. Ostatecznie Górecki zdecydował się na trzy teksty związane z cierpieniem i żałobą. Płyta z nagraniem III Symfonii wykonanej przez London Sinfonietta pod batutą Davida Zinmana oraz z Dawn Upshaw – sopran w grudniu 1993 uplasowała się na pierwszym miejscu list przebojów muzyki poważnej. Ten sukces udało się powtórzyć w 2019 roku, kiedy to album „Symfonia pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego z udziałem Beth Gibbons z zespołu Portishead znalazł się na pierwszym miejscu notowania „Billboardu” w kategorii muzyki klasycznej.

To niezwykle silnie oddziałujące dzieło wykonają Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Vladimira Kiradjieva, a solistką będzie Iwona Hossa – sopran.

  • z materiału prasowego zapowiadającego koncert w Filharmonii Sudeckiej