Zapraszamy na wernisaż wystawy zdjęć „Fotografie Powściągliwe” Anna Habdas – Czujko, Alek Ziółkowski. – 30 marca 2023 w kawiarni Art Cafe Pod Pretekstem – ul. Rycerska 1 Wałbrzych

Autorzy zdjęć to członkowie Komisji Fotografii Krajoznawczej PTTK Oddział Ziemi Wałbrzyskiej, która jest organizatorem wystawy.

„Poczynania naszego fotograficznego duetu miały swój początek w marcu 2022.Wtedy to za sprawąkonkursu fotograficznego „Bitwa na zdjęcia”, organizowanego przez Wałbrzyski Klub Fotograficzny w Art Cafe „Pod Pretekstem”, każdy z nas zobowiązał się do przygotowania jeden raz w miesiącu, jednej fotografii, która w duecie będzie tworzyła spójny zestaw. Tytuł ,, Szukając światła”, który pierwszemu zestawowi nadał Alek, towarzyszył nam już każdego miesiąca. Powstał zestaw dwunastu dyptyków, z których trzy zwyciężyły na kolejnych bitwach. W międzyczasie zrodził się pomysł zaprezentowania prac w formie wystawy. Nowe fotografie nie tworzą tym razem zestawów, ale łączą je: prostota formy, kształty, czystość, przejrzystość, spokój, które to określenia charakteryzują fotografię minimalistyczną. Można tu zobaczyć silny kontrast walorowy. Nadrzędną rolę spełnia kompozycja nie emocja. Światło w kontraście z cieniem tworzy geometrię obrazu. Współczesny fotograf, Steve Johnson, minimalizm w fotografii definiuje w ten sposób: ,,Fotografia minimalistyczna polega na dotarciu do istoty czegoś. Z definicji jest to proces redukcyjny – proces, który zaczyna się od kompozycji nieminimalistycznych, a następnie poprzez odrzucenie tego, co nieważne, dochodzi do tego, co ważne. „ Mniej znaczy więcej”. Powściągliwość w wyrażeniu emocji, w kompozycji obrazu połączyła nasze prace i stała się elementem, który tytułowo zespolił fotografie. Roczna współpraca z Alkiem była dla mnie lekcją dyscypliny, nauki, wymiany myśli oraz poczucia, że Nasze twórcze poczynania pozwoliły znaleźć część wspólną, która poprzez FOTOGRAFIE POWŚCIĄGLIWE , nas opisuje.”

Anna Habdas-Czujko