Ferie zimowe 2021 w Starej Kopalni

Zapraszamy serdecznie dzieci w wieku 7-10 lat (wraz z rodzicami) na zajęcia edukacyjne on-line dla osób indywidualnych realizowane na terenie Starej Kopalni. Podczas zajęć uczestnicy mają okazję wirtualnie odwiedzić kopalniane przestrzenie poznając tym samym tajniki wałbrzyskiego górnictwa. Zachęcamy do uczestnictwa w następujących zajęciach:

Poniedziałek 

Szychta Fuksów – przygotowanie do pracy

Na ile zmian pracowali górnicy? Co górnik zabierał ze sobą pod ziemię, a czego nie? W jaki sposób dbał o swoje bezpieczeństwo? W trakcie zajęć uczestnicy poznają etapy przygotowania się górnika do pracy i wirtualnie zwiedzają część muzealną – dawną łaźnię łańcuszkową, lampownię oraz kopalniane nadszybie. Każdy uczestnik podczas zajęć wypełni “kartę górnika” z pytaniami i zagadkami utrwalając tym samym zdobytą wiedzę.

Wtorek

Światełko w tunelu

Na zajęciach uczestnicy dzięki prezentacji oryginalnych, historycznych lamp, poznają historię oświetlenia w kopalni. Zaprezentowane zostaną różne typy lamp górniczych wraz z zasadą ich działania oraz ciekawostkami związanymi z ich użyciem. Każdy uczestnik będzie mógł zainspirować się poznanymi rodzajami lamp, a następnie zaprojektuje na kartce papieru przy pomocy kredek lub pisaków swoją własną, wyjątkową lampę.

Środa (6.01.2021 – święto, brak zajęć)

Szychta Fuksów – górnicze prace

Młodzi gwarkowie wyruszą wirtualnie w kopalniane podziemia, poznając podziemne zakamarki Starej Kopalni, górnicze narzędzia, warunki i metody pracy oraz różne specjalizacje górnicze. W części praktycznej każdy uczestnik wykona swój górniczy witraż wykorzystując przy tym czarne kartki z bloku technicznego i bibułę gładką.

Czwartek

Wokół tradycji górniczych

Tematyką główną warsztatów są tradycje górnicze oraz obchody barbórkowe. Zajęcia rozpoczną się wirtualnym spacerem po ekspozycji muzealnej, gdzie zaprezentowane zostaną eksponaty związane z Barbórką. Utrwalenie zdobytej wiedzy odbędzie się w formie wirtualnego quizu, następnie każdy wykona czako z czarnego brystolu oraz bibuły karbowanej.

Piątek

W lisiej kopalni

Zajęcia mają na celu wprowadzić uczestników w wirtualny świat górniczych opowieści, legend i tajemniczych postaci. Treść omawianej legendy odnosi się do początków wydobycia węgla w Wałbrzychu. Każdy uczestnik dowie się czym jest legenda, dlaczego lis jest ważny dla Starej Kopalni i co symbolizuje. Zwieńczeniem zajęć będzie wykonanie liska techniką origami.

Zasady rezerwacji:

  • Rezerwacja odbywa się poprzez zakup biletu na stronie internetowej Starej Kopalni: https://www.biletyonline.starakopalnia.pl/rezerwacja/termin.html?date=2021-01-01&idgw=0 
  • Zajęcia odbywają się się codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 10:00,
  • Zajęcia prowadzone są za pośrednictwem Google Meet,
  • Do uczestnictwa w zajęciach niezbędne będzie urządzenie (komputer/tablet/telefon)
    z dostępem do internetu, aktywnym mikrofonem oraz kamerą,
  • Na adres mailowy podany przy zakupie biletu on-line zostanie przesłany spis potrzebnych materiałów do części praktycznej, które należy przygotować na zajęcia
  • Zaproszenie do zajęć on-line zostanie wysłane 5 min. przed rozpoczęciem na podany wcześniej adres mailowy,
  • Koszt: 10 zł/ osobę,
  • Czas trwania zajęć: do 45 minut

Więcej informacji na stronie www.starakopalnia.pl