Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu od 5 stycznia wznowił próby do spektaklu „Chłopcy z placu Broni” Ferenca Molnára w adaptacji i reżyserii Marty Streker, który początkowo miał być ubiegłoroczną premierą jubileuszową. Premiera klasyki literatury dla młodzieży (dla widzów 10+) planowana jest na 6 lutego. W związku z niezmieniającą się sytuacją pandemiczną, przedstawienie będzie transmitowane na żywo za pośrednictwem platformy https://live.teatrlalek.walbrzych.pl/. Szczegóły wkrótce.

„Chłopcy z placu Broni”to spektakl o prawdziwej przyjaźni kolegów i ich walce nie tylko o miejsce zabaw, ale o „kawałek ojczyzny”. W wojnie o tytułowy plac walczą dwie grupy: chłopcy z placu Broni z Jonaszem Boką na czele oraz Czerwone Koszule, którym przewodzi Feri Acz. Największą odwagą i hartem ducha wykazuje się najmłodszy z nich, Ernest Nemeczek, gdy w obronie własnych przekonań poświęca to, co najcenniejsze – swoje życie.

Przyjaźń, honor, odwaga, lojalność i poświęcenie to wartości, z którymi zetknie się młody widz. Spektakl podejmuje też ważny temat wykluczenia, uczy zrozumienia, że w społeczeństwie, tak jak na placu Broni, każde ogniwo jest ważne, a w grupie tkwi niewyobrażalna siła. Staje się lekcją solidarności społecznej, wzajemnego szacunku oraz działania według wyznaczonych i przyjętych przez grupę zasad.

„Chłopcy z placu Broni”to swoista zabawa w okrutny świat dorosłych, począwszy od przybierania kostiumów i masek, które noszą aktorzy, wypowiadania słów czy podejmowania różnych działań, ale zarazem ukazująca wrażliwość natury dziecięcej. Na koniec to próba oswojenia trudnego tematu choroby i śmierci.

TWÓRCY SPEKTAKLU:

tekst: Ferenc Molnár

przekład: Tadeusz Olszański

adaptacja i reżyseria: Marta Streker

scenografia, maski i kostiumy: Katarzyna Leks

muzyka: Maciej Zakrzewski

ruch sceniczny: Katarzyna Pawłowska

obsada:

Karolina Bartkowiak, Rafał Gorczyca, Kamil Król, Paweł Kuźma, Seweryn Mrożkiewicz, Filip Niżyński, Bożena Oleszkiewicz, Paweł Pawlik, Urszula Raczkowska

Partnerem premiery jest RADIO RMF MAXXX.