Wernisaż: 23.10.2020 r., godzina 17.00
Udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązuje awizacja na adres mailowy: galeria@starakopalnia.pl
Wystawa potrwa do 3 stycznia 2021 roku.
Prezentowana wystawa stanowi próbę zmierzenia się z własną twórczością i jej oceną. Podzielona w metodyczny sposób przestrzeń galerii jest rodzajem labiryntu, gdzie prace powstałe na przestrzeni ponad 10 lat stają się elementami rzeczywistości zastępczej. Stopniowo, wkraczając w głąb sali widz przekonuje się, że sprzeczność pojawia się również na poziomie samego tworzywa. Z pozoru delikatna i krucha ceramika, staje się bohaterka wielkoformatowych rzeźb.
Piotr Nowak pracuje w ramach zdarzenia przestrzennego, obiektu, rzeźby, czy prostego działania posiadającego interesujące walory wizualne. Istotne w jego twórczości jest by nie zakładać określonego sposobu poruszania się w obszarze wybranej dziedziny artystycznej, jak i materii. Wręcz przeciwnie, artysta z zasady działa intermedialnie i nastawiony jest na proces poszukiwawczy, który w efekcie określa metodę realizacji jego pracy.
Większość prac prezentowanych na wystawie jest efektem poszukiwań w medium ceramicznym. Są to rezultaty procesów wymagających wyjątkowej precyzji i umiejętności. Dla autora istotne jest wyznaczanie nowych granic wytrzymałości materiału, często wykonuje prace przekraczające ludzką skalę. Ceramika nie jest jednak jedynym medium, z którym pracuje artysta. Na wystawie pojawi się również tkanina, druk oraz wideo.
“Esencja Zgrzytu” w założeniu wypełnia przestrzeń w sposób nieinwazyjny, stwarzając warunki do refleksyjnego i swobodnego odczuwania, przeżywania o charakterze nie tylko estetycznym, ale i dydaktycznym.
Piotr Nowak jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki i Szkła. W 2009 r. rozpoczął studia na Wydziale Sztuk Wizualnych w Narodowej Akademii Sztuk Pięknych w Oslo (Norwegia). Zajmuje się rzeźbą, instalacją, video, projektowaniem. Autor wystaw indywidualnych i zbiorowych. Wielokrotny stypendysta Arts Council Norway. Jest aktywnym członkiem wielu organizacji zrzeszających artystów, m.in. reprezentuje Norwegię jako członek Międzynarodowej Akademii Ceramiki (IAC). Uczestniczył w licznych sympozjach w Europie i Azji. Jego prace znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych na całym świecie. Ostatnie kilka lat poświęcił głownie na prace ze sztuką w przestrzeni publicznej w Norwegii i w Polsce.